2011 yılı trendleri için The Futurist’e kulak verin

Her sene, yıl sonuna doğru önümüzdeki yıla ait öngörüler hakkındaki yazılar doruk noktasına ulaşır. Bu yıl da ondan pek farklı değil ancak, bu defa farklı öngörülere sahip hem de bu konuda haklı bir şöhreti olan bir yayına kulak vermenizi öneriyorum. Yani The Futurist’e.

Özellikle trend takipçilerinin bir süredir Türkiye’de de yayınlanmaya başlayan bu derginin Aralık sayısını kaçırmamasında yarar var. Zira dünyanın en önemli fütürizm dergisi The Futurist, son sayısında yine geleceği aydınlatan dosya ve haberleriyle okuyucularının karşısına çıkıyor. 43 yıldan bu yana dünyanın dört bir yanındaki uzmanlarıyla geleceğe yönelik önemli tespitler yapan The Futurist, geleneksel Outlook raporunu yeni sayısında görücüye çıkarıyor. İş, ekonomi, yaşam alanları, yaşam tarzları, değerler, bilgisayarlar, otomasyon, yeni uzmanlık kaynakları ve genetik modifikasyon konularındaki yeni trendlerin raporlandığı Outlook 2011’de aynı zamanda fütüristlerin ne tür becerileri öğrenmeye gereksinim duyacağımız ve eğitim kuruluşlarının bu gereksinimleri karşılamak adına ne gibi bir dönüşüm sürecinden geçeceği üzerine de yoğunlaşılıyor.

Birbirinden ilginç makaleleri bir araya getiren derginin son sayısında yer alan diğer konularsa şöyle:

Geride bıraktığımız yılın en çok konuşulan konularından biri olan sosyal ağları objektifine alan The Futurist, 2020 Uzgörüleri yazı dizisinin sonuncusunda, bu yeni bağlantılarının daha iyi bir vatandaş, daha iyi bir hayat arkadaşı ve daha iyi bir insan olmak için nasıl kullanılabileceğine ışık tutmaya çalışıyor.

Kaynakları hızla tükenmekte ve hızla ısınıp erimekte olan dünya gezegeninin geleceği de aralık sayısında mercek altına alınan konular arasında yer alıyor. Cynthia G. Wagner kaleme aldığı Gelecek Stratejileri ve Teknolojileri, yazısı World Future Society’nin Boston’da gerçekleştirilen 2010 yıllık toplantısında bir araya gelen 800 fütüristin bu konudaki birikimlerini ortaya koyuyor.

Bildiğimiz televizyonunun sonuna mı geldik? Yarının İnteraktif Televizyonu başlıklı yazısında John M. Smart, iPad ve benzeri cihazların televizyon yayıncılığında nasıl devrim yaratabileceğini açıklıyor.

Teknolojinin modayı dahi şekillendirmeye başladığı günümüzde bu alandaki gelişmeleri ve öngörüleri yakından takip edenlerin dergiyi de “yakından takip etmesini” öneririm.

The Futurist Türkiye’ye Turkuvaz dergi bayileri, D&R, Remzi Kitabevi, Migros veya Carrefour’lardan ulaşabileceğinizi de hatırlatayım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir