Podyumdan kitap raflarına, dikkat çeken moda kitapları

Son birkaç haftadır üst üste moda dünyasından kitap dünyasında yansıma bulan yeni eserler piyasaya çıktı ya da eskiler yeniden gündeme gelip konuşulmaya başlandı. Bu yüzden ben de Mario TestinoGrace Coddington ve Louis Vuitton‘dan gelen kitap haberlerini sizin için derledim. Hem kitapsever hem de modaseverlerin arşivlerinde bulunmasını isteyeceği bu kitapları fırsatınız varsa edinmenizi öneririm. Ama baştan söyleyeyim, bir tanesi gerçekten el yakıyor!

Biliyorsunuz, moda dediğin bugün var, yarın yok. Yahut şöyle diyelim; moda tasarımı çoğu zaman suya yazı yazmak gibi. Tabi eğer Ebrû ile uğraşmıyorsanız. Doğal olarak moda dünyasının büyük savaşçıları yıllardır uğraştıkları ve emek verdikleri bu sektörde kalıcı olacak bir şeyler bırakmak istiyor. Yayınladığımız dergilerin kalıcı olma anlamında bir ölçüde fayda sağlaması ya da moda severlerin bazı tasarımları fazlaca benimsemesi sonucu bunların birer klasiğe dönüşmesi de artık yetmiyor. Geriye tek bir şey kalıyor o da yapılanları belgelemek, yani kitaba dönüştürmek. İlginçtir son birkaç haftada dikkatimi moda kitapları kategorisine girmiş kitaplar ile ilgili haberler çekti. İlk haber sanatla yakından ilgili olan ve kitap yayınlamayı çok seven Louis Vuitton’dan geldi.

 

Art, Fashion and Architecture” adlı yayımladıkları son kitap, dünyanın önde gelen sanatçılarının LV ile yaptığı işbirliklerini arşivleyip belgelemek gibi önemli bir görevi üstleniyor. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca olarak çıkan kitabın özel edisyonu (Takashi Murakami tasarlamış) LV mağazalarında ve markanın web sitesinde satılmakta. 80′li yıllardan beri sanatla yakın ilişki içinde bulunan Louis Vuitton ile çalışmalar yapan isimler arasında ise adına bu yıl özel bir koleksiyon hazırlanan Stephan Sprouse’dan Zaha Hadid’e, Takashi Murakami’den Peter Marino’ya, Olafur Eliasson’dan Jurgen Teller’a farklı alanlarda çalışan sanatçıların LV için ya da LV ile yaptığı ortak çalışmalara yer veriyor. Çağdaş sanatın en verimli çağını yaşadığı 80′ler sonrası bir dönemi kapsayan kitaptaki eserler ise dünyanın önde gelen sanat eleştirmenlerince yorumlanmış. Böyle bir antolojiyi ortaya çıkarmak için tabii ki fotoğrafçılarla da çalışmak gerekirdi ve LV bunun için Annie Leibovitz, Mert Alaş & Markus Piggot ve Patrick Demarchelier gibi fotoğrafçılarla çalıştı. 400 sayfalık kitabın, Amazon.com‘da da 53$’dan (aslında 85 $) satıldığını söyleyeyim. (Özel edisyon ise 130$’dan satılıyor.)

“Mario de Janeiro Testino” ise İngiliz Vogue’un Kasım sayısında karşılaştığım bir kitap. Adından da kolayca anlaşıldığı gibi ünlü fotoğrafçık Mario Testino’nun Brazilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da çektiği fotoğraflarından oluşuyor. Dolayısıyla da kitap genç, güzel, yanık tenli, melez kadın ve erkeklerden oluşuyor. Yani çoğunlukla. Aslen Peru doğumlu olan Testino, kitabın kartonetinde bu şehirden ilk nasıl etkilendiğini şöyle anlatıyor: “14 yaşında tatile geldiğim bu şehirde, evimizle plaj arasında gidip gelirken, minik mayoları içindeki kız ve erkeklerin bu kadar seksi, tasasız ve vahşi olduklarına inanamamıştım.” Testino o yaşta şehvet içindeki, cinsellik özgürlük ve günah kokan bu görüntüden çok hayat boyu etkilenmiş. İşte “Mario de Janeiro Testino”, sanatçının o zamandan beri ziyaret ettiği şehir ve bu şehrin insanlarına karşı hissetiği bir aşk şiiri niteliğinde. Yaklaşık 40 $ fiyatı olan kitapta, ünlü Brazilyalı manken Gisele Bundchen’in yazdığı bir de makele bulunuyor.

Grace: Thirty Years of Fashion at Vogue” ise Vogue’un moda editörü Grace Coddington hakkında ve yaptığı çalışmalarla ilgili yazılmış, 2002 yılında basılıp bugün baskısı tükenmiş bir kitap. Coddington’ın The September Issue adlı belgesel ile bir anda yıldızlaşmasıyla bu kitap bir anda yeniden gündeme geldi. Bu vesileyle dikkat çeken kitabın halen birkaç kopyasının Amazon.com‘da 1.288 $ gibi fahiş fiyatlarla sahibini beklediğini de belirtmeliyim. (Kitabın orijinal fiyatı ise 120$ idi!) Moda dünyasında 30′uncu yılını kutlaması şerefine hazırlanan kitap, sadece Coddington’un en iyi çalışmalarını belgelemekle kalmıyor, aynı zamanda model olarak adım attığı moda dünyasında geçen anılarını da görselleştiriyor. Kitap doğal olarak David Bailey, Cecil Beaton, Guy Bourdin, Patrick Demarchelier, Peter Lindbergh, Steven Meisel, Sarah Moon, Sheila Metzner, Herb Ritts, Helmut Newton, Irving Penn, Paolo Roversi, Juergen Teller, Mario Testino, Ellen von Unwerth, Bruce Weber gibi ünlü moda fotoğrafçılarının Grace Coddington ile gerçekleştirdikleri çalışmaları da göstermiş oluyor. Anna Wintour ve Karl Lagerfeld’in kitaba önsöz yazdıklarını da söyleyeyim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir