2010-2011 moda trendleri belirlendi

Dünyanın en önemli trend otoritelerinden Intercolor, 2010-2011 sonbahar-kış trendlerini belirledi. Türkiye’yi 10 yıldan fazla süredir Intercolor‘da temsil eden ünlü modacılarımız Özlem Süer ve Ümit Ünal, 2011 modasının trendlerini ve renklerini sadece bize açıkladı.

OzlemSuer_UmitUnalOzlemSuer_UmitUnal

Dünyanın en büyük endüstrilerinden moda endüstrisi, işini hiçbir zaman şansa bırakmıyor. Büyüklüğünü sistemli ve geleceği planlayarak gitmesine borçlu olan sektörün önemli renk ve trend belirleyen kurumlarından Intercolor, 30 Kasım-2 Aralık tarihinde toplandı ve 2011’in trendlerini çoktan belirledi. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) adına ünlü modacılarımız Özlem Süer ve Ümit Ünal da Intercolor’da trendleri belirleyenler arasında bulunuyordu. 1996’dan beri Türkiye’yi Intercolor’da temsil eden (yılda iki defa yapıldığını da belirtelim) ikili ile toplantılarının hemen ardından görüştük ve 2010-2011 sonbahar-kış koleksiyonları için belirlenen trendleri öğrendik.

 

Rengarenk giysiler, turuncu makyaj ve neon yansımaları!

Bugünün küreselleşen gri tablosunda tüm tasarımcılar umut ve çözüm aşılamak için tam tersi bir noktaya dikkat çekmeye karar vermişler. Ünal ve Süer, 2010-2011 sezonunda bütün tasarımcıların oyuncak formları ya da çocuk masal kitaplarından alınmış renkler ile bizlere daha renkli bir kılıf hazırlayacağını belirtiyorlar.

Bu çok ‘gerçekçi’ ortam, ‘sisli ve dumanlı’ bir atmosferi de beraberinde getiriyor. O da sislerin ardından beklenen ‘umut’ gibi, vurgu rengi olarak çok parlak bir kırmızıyı ön plana çıkaracak. Renklerde mat bir pastel duygusunun hakim olacak. Ayrıca, okside olmuş renk anlayışı ve okside olmuş metal efektini de çok fazla göreceğiz. Vintage’daki kromatize olmuş metal dokunun bu okside görünümü çok iyi ifade edeceğini de belirtelim.

Intercolor’da çok konuşulan renklerden bir diğeri ise neon renkleri. Özlem Süer, “Dumanlı renkler dediğimiz daha mat tonların üzerinde parlayan neon etkileri çok yüksek olacak ve oyuncaklı renkler dediğimiz hisleri çok fazla alacağız. Ayrıca uzay kostümleri hissi veren, grinin türevleri ya da rengin yüksek satürasyonlarının olduğu, büyük ve duvar kağıdı gibi desenli retro giysiler de çok konuşuldu,” diyor.

Masalsı ve oyuncaklı kıyafetler

Geçtiğimiz sezonda mimari ve fütüristik formlar çok yaygındı. Ama 2010-2011’de çok yalın olmakla birlikte oyuncaklı renkler ve sempatik formlar göreceğiz. Mesajı olan kostümler, oyuncaklı ürünler, oyuncak bebek ve çocuk kıyafetlerini 2010-2011’de çok sık görüyor olacağız.

Yeni militarist: Bob Dylan

Entellektüel formlar ve sofistike görünüm Intercolor’da çok konuşulanlar arasında. “Söyleyecek çok sözü” olduğu bilinen Bob Dylan’dan etkilenen katılımcılar, onun giyim kültürünün geri geleceğini öngörüyorlar; yani siyah deri ceket, siyah pantolon ve puantiyeli ya da baskılı gömlekler. Ümit Ünal bunun yeni militarist tavır olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Makyajsız ve androjen olma durumlarını çok konuştuk toplantıda.”

Büyük baskılar

Kocaman büyük baskıların tek parça giysilerde kullanımı çok sık göreceklerimiz arasında. Ayrıca, sanatsal giysiler diyebileceğimiz tuval gibi tek parça giysiler de ön plana çıkacaklar arasında.

 

Büyük beden kullanımı

Kendi ölçülerinden daha büyük olduğu algılanan giysiler, gittikçe yükseliyor. Giysilerimizin üzerindeki detayların fonksiyonel anlamda artması onlara görsel anlamda da değer kazandıracak. Stilde stilsizlik dediğimiz tema hakim. İnsanın özgürlük mantığını çok fazla hissettirecek.

 

Aksesuarda parlak dönem!

2010-2011 sonbahar-kış sezonunda ayakkabı ve botlarda çok büyük kaba topuklar, çok büyük ve parlak aksesuarlar göreceğiz. Aynı şey, çantalar ve diğer aksesuarlar da kendini çok hissettirecek.

 

‘İçinizdeki sesi’ dinleyin

Öncelikle Özlem Süer ve Ümit Ünal’ın toplantıya katılmadan önce altı aylık yoğun bir hazırlık aşaması geçirdiklerini söyleyelim. İkili daha sonra birlikte belli başlıkları çıkarıyor ve Türkiye adına bir sunum hazırlıyor. Bu yıl hazırladıkları sunumun adı ise Innervoice, yani ‘içeriden gelen ses’ idi. Ken iç sesini, kalbini dinleyerek geleceğe doğru yol alınacağını ifade eden sunumda Süer ve Ünal, çok etkilendikleri Mozambikli sanatçılar Kester, Hilario Nhatugeja, Fiel dos Santos ve Adelino Mate’nin tasarladığı ‘Tree of Life’ adlı eserden ve Rebecca Allen’ın ‘Virtual Reality’ çalışmalarından çok etkilenmiş. Afrika’daki savaşlarda kullanılmış, atık silah parçalarından yapılan bir ağaç heykeli olan Tree of Life, ironik bir şekilde hem şekli hem de malzemesi ile umudu temsil ediyor. Virtual gerçekliği neden seçtiklerini ise Süer şöyle açıklıyor: “Yaşamın bu kadar acıtıcı tablosunda Rebecca Allen’ın çıkış noktası olarak böyle bir gerçeklik sunuyor olmasını tercih ederek, gerçeklik ile sanal gerçeklik arasında, bir sanal gerçeklik yaratarak bir kontrast yaratmak istedik.”

 

Öne çıkan kavramlar

Dünyada yaşanan kaosun öne çıktığı tüm sunumlarda çözümü önermekten yana olan bir yaratıcı uygulamasını tercih edilmiş. Bu yüzden de hep ‘clean-up’ ve ‘detoks’ olarak kavramları konuşulmuş. “İnsanların kendi içsel arınmalarını ve bu süre içinde temizlik hissi ile bütünleştirme çabası vardı. Ama her giriş ve sunumunda bu kaotik durumu daha iyi, oyunsu, ama arınarak aşılacak bir yolculuk olarak baktıklarını söyleyebiliriz,” diyor Özlem Süer. ‘Dualite’ kavramı öne çıkan noktalardan bir diğeri olmuş. Çünkü yeni dünyaya baktığımızda muhteşem bir yalınlık görüyor, ama bunun da karşısında inanılmaz bir agresif vurgu ile karşılaşıyoruz. Ümit Ünal, “Japonya ‘aktive olmak’ ve ‘yeniden aktive olmak‘ diyordu. Herkesin, sadece modada değil, alışveriş kültürlerinde, sosyal yaşamlarında daha asosyal ve içe kapanık olacağı üzerinde duruldu. Bu yüzden biçimini ‘umut, umuda karşı’, ‘aktive olmak’ tanımlarıyla ifade etme ve pozitif olma durumunu etken hale getirme kararları verildi,” diyor.

Future&Trends_2008-28

 

Not: Bu yazı daha önce 31 Aralık 2008 tarihli Akşam gazetesinin Future/Trends ekinde yayımlanmıştır. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir